TURCJA

W południowo - zachodniej Anatolii leżą wspaniałe, mało znane Polakom akweny zwane tureckimi fiordami. Turcja to raj dla tych, którzy oprócz żeglowania lubią coś zwiedzić. Trudno znaleźć miejsce równie piękne i ciekawe historycznie. Tu miesza się orient z dawną kulturą antyczną. Obok strzelistych minaretów znajdziemy liczne zabytki kultury greckiej - antyczne ruiny, kolumnady czy podwodne miasta. Dwa z siedmiu cudów świata znajdują się właśnie w Turcji, są to mauzoleum króla Mauzolosa w Bodrum (dawny Halikarnas), oraz świątynia Artemidy w Efezie.
Infrastruktura żeglarska w Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta. W marinach znajdziemy w pełni wyposażone kompleksy sanitarne, restauracje, bary, pralnie, sklepy i wypożyczalnie samochodów. To akwen dla tych, którzy cenią wygodę i komfort. Mariny przypominają luksusowe tureckie hotele.
Idealny czas na rejs w tym rejonie zaczyna się w maju i trwa do końca października. Pogoda w Turcji sprzyja dobrej żegludze. Na otwartym morzu jest dosyć wietrznie. Wieje tu ten sam wiatr co w Grecji na Cykladach czyli Meltemi. Wieczorem jednak wiatr słabnie i można spokojnie rzucić kotwicę w zatoce. Meltemi jest najsilniejszy w lipcu i sierpniu.
W zależności od dostępności lotów jachty możemy czarterować z portów Bodrum, Marmaris i Gocek. Rezerwując bilety lotnicze należy pamiętać, że oprócz samolotów rejsowych możemy wykorzystać liczne połączenia czarterowe, choć zwykle nie są to soboty. Dostępne lotniska to: Bodrum, Marmaris i Dlaman.
Niespełna 20 minut od lotniska w Dalamanie znajduje się port Gocek z bardzo liczną flotą czarterową. To doskonała baza wypadowa. Możemy zaplanować bardzo ciekawe trasy płynąc na wschód do Kas albo na zachód w stronę zatoki Marmaris. Okolica jest porośnięta lasami piniowymi na tle, których odbija się wspaniały błękit morza i nieba.

Gocek – trasa wschodnia

rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Port Gocek
1. sobota, Gocek, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, zatoka Kapi Creek
3. poniedziałek, Kapi Creek, Cold Water, Bestas Limani
4. wtorek, Kas
5. środa, Kalkan
6. czwartek, Sarsala Koyu
7. piątek, zatoki wokół Sarsala, powrót do Gocek do godz. 19.00
8. sobota, Gocek, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Gocek – trasa zachodnia

rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Port Gocek koło Dalmanu
1. sobota, Gocek, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, zatoka Kapi Creek
3. poniedziałek, Ekincik
4. wtorek, Marmaris
5. środa, Ciftlik
6. czwartek, miasteczko i zatoka Sarsala Koyu
7. piątek, zatoki wokół Sarsala, powrót do Gocek do godz. 19.00
8. sobota, Gocek, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Galeria zdjęć