GRECJA

Grecja nie oferuje tak wielu i tak dobrze wyposażonych portów jak Chorwacja czy Turcja ale możemy tu za to spotkać pomocnych, sympatycznych, uśmiechniętych, otwartych na świat ludzi. Żeglując mamy niepowtarzalną okazję dotarcia do maleńkich wysp, bez turystów, zgiełku i komercji gdzie w tawernie będzie nas witał właściciel z rodziną. Doskonała grecka kuchnia znana ze świeżych ryb, owoców morza, oliwek oraz domowe wino wynagrodzą nam ewentualne niewygody w marinach. Ślinka leci na samą myśl o tych specjałach: sałatka grecka, tzatziki, moussaka, ser feta, pomidory, cebulka skropione cytryną i oliwą czy sałatka z ośmiornicy to tylko niektóre z nich. Cztery najbardziej popularne greckie akweny gdzie możemy zorganizować rejs to: Zatoka Sarońska, Morze Jońskie, Cyklady i Sporady.

Zatoka Sarońska

Wyspy Sarońskie to uroczy miniaturowy grecki archipelag w Zatoce Sarońskiej i Argolickiej. W jego skład wchodzi 5 głównych wysp - Egina, Poros, Salamina, Hydra i Spetses otoczonych setką mniejszych wysepek. Nieduże odległości między wyspami i liczne połączenia lotnicze do Aten sprawiają, że region ten szczególnie pokochali żeglarze. Na Hydrze mieszkał Leonard Cohen, który zafascynowany pięknem wyspy powiedział "Przypłynąłem na Hydrę, zszedłem z łódki, poznałem dziewczynę i zostałem". Wiosną, latem i jesienią na Zatoce Sarońskiej wieją najczęściej umiarkowane wiatry, jest to akwen dość osłonięty, po którym można bezpiecznie żeglować z rodziną czy przyjaciółmi. Niemałą atrakcją jest możliwość zatrzymania się na 1-2 dni w Atenach, gdzie nad miastem góruje antyczny Akropol - siedziba bogów greckich, kolebka naszej cywilizacji i demokracji.

Rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Ateny, Marina Alimos
1. sobota, zwiedzanie Aten, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, Epidavros
3. poniedziałek, wyspa Hydra
4. wtorek, wyspa Spetses
5. środa, wyspa Dokos
6. czwartek, wyspa Poros
7. piątek, wyspa Egina powrót do Alimos do godz. 19.00
8. sobota, Ateny – Marina Alimos, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Morze Jońskie

Rejs wśród wysp Morza Jońskiego to idealny pomysł na wakacje rodzinne ze względu na sprzyjające, łagodne wiatry. Żegluga na tym akwenie nie jest trudna. Do grupy wysp Morza Jońskiego zalicza się 7 głównych, Korfu, Lefkas ( Lefkada), Meganisi, Itaka, Kefalonia, Paxos, Zakintos oraz niezliczoną ilość mniejszych wysp. Sąsiedztwo Włoch sprawia, że region ten jest swoistego rodzaju krzyżówką kultury greckiej z silnym wpływami włoskiej tradycji. Odległość pomiędzy wyspami nie przekracza kilkunastu mil morskich, dlatego jesteśmy w stanie opłynąć wiele z nich nawet podczas tygodniowego rejsu. Rejsy rozpoczynamy najczęściej w Lefkas na wyspie Lefkas, ewentualnie na Korfu lub w Prevezie. Lotnisko znajduje się w Prevezie i na Korfu ale można ewentualnie dolecieć do Aten i przyjechać do Lefkas greckim PKE-sem czyli KTEL-em. Możemy wynająć również mini busa. Podróż przebiega wzdłuż Zatoki Korynckiej, oraz przez słynny most - cud techniki inżynierskiej w Patrze.

Rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Lefkas
1. sobota, zwiedzanie Lefkas, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, Fiskardo na wyspie Kefalonia
3. poniedziałek, zatoka i port Eufimia na Kefalonii
4. wtorek, wyspa Itaka, port Kioni
5. środa, zatoka na wyspie Atokos
6. czwartek, wyspa Kalamos
7. piątek, wyspa Meganisi, powrót do Lefkas do godz. 19.00
8. sobota, Lefkas, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Wyspy Sporady

Sporady to grupa wysp na północno-zachodnim Morzu Egejskim położona na północ od Evii i na wschód od Pilio. Obszar obejmuje wyspy, Skiathos, Skopelos Alonnisos, Skyros, a także szereg mniejszych wysp i wysepek, na których obecność człowieka ograniczona jest do kilku strażników i okazjonalnych pasterzy. Rejs po Sporadach to raj dla żeglarzy ceniących spokój i obcowanie z naturą. Na wyspach jest bardzo mało turystów gdyż nie ma tutaj wielkich hoteli. Jachty czarterujemy najczęściej na Skiatos lub w miejscowości Volos. Wyjątkowo piękna jest wyspa Skopelos gdzie kręcono film Mamma Mia. W miasteczku o takiej samej nazwie można znaleźć jeszcze wiele pamiątek po tym wydarzeniu. Najwięksi fani Meryl Streep i Pirce’a Brosnana mogą wspiąć się do kościółka gdzie filmowa para brała ślub. W sumie na wyspie wznosi się 360 kościołów, kaplic i klasztorów co dodaje wyspie niepowtarzalnego uroku. Lotnisko znajduje się na wyspie Skiatos ale do dyspozycji zwykle mamy loty z przesiadką w Atenach.

Rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Skiatos lub Volos
1. sobota, zwiedzanie Skiatos, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, wyspa i port Skopelos
3. poniedziałek, Skopelos, zatoka na wyspie Alonnisos
4. wtorek, wyspa i port Skiros
5. środa, zatoka na wyspie Skiros
6. czwartek, wyspa Kira Panagia
7. piątek, Skiatos, powrót do portu do godz. 19.00
8. sobota, Skiatos, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Wyspy Cyklady

Rejs po Cykladach proponujemy bardziej doświadczonym żeglarzom z powodu wiejącego tu w okresie od czerwca do września stałego i dość silnego wiatru Meltemi. Jego siła w ciągu dnia może wzrosnąć do 4-6 w skali Beauforta. Wieczorem wiatr cichnie Zdarza się jednak, że Meltemi osiąga 8 w skali Beauforta i nie słabnie przez kilka dni. Jest to trudny akwen dlatego nie polecamy go na organizację rejsów rodzinnych z dziećmi. Rejsy na Cyklady zwykle zaczynają się w porcie Lavrio, który jest położony 40 km od lotniska w Atenach. Bazy firm czarterowych znajdują się również na wyspach Paros i Mykonos. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość odbycia rejsu one way – takie oferty też się zdarzają. Cyklady są znane z przepięknych plaż, białych domków z niebieskimi dachami na wzgórzach. Pierwszą wyspą zaliczaną do archipelagu Cyklad jest wyspa Kea położona zaledwie 15 mil od Lavrio. Dalej Syros, Paros, Sifnos, Kythhnos do Lavrio. Można zmodyfikować trasę i płynąć zamiast na Paros na wyspę Mykonos. Na wyspach znajdziemy, tak jak i w całej Grecji wiele śladów kultury antycznej.

Rejs tygodniowy

Port rozpoczęcia rejsu – Lavrio
1. sobota, zwiedzanie Lavrio, zaokrętowanie na jacht godz. 17.00
2. niedziela, wyspa Kea
3. poniedziałek, wyspa Syros
4. wtorek, wyspa Paros
5. środa, wyspa Sifnos
6. czwartek, wyspa Kythnos
7. piątek, Lavrio, powrót do portu do godz. 19.00
8. sobota, Lavrio, opuszczenie jachtu do godz. 9.00

Galeria zdjęć