Czy jesteśmy ubezpieczeni od kosztów leczenia KL i następstw nieszczęśliwych wypadków NNW ?

Tak wszyscy klienci firmy Yachtilius są obowiązkowo ubezpieczeni od KL i NNW. Kwota ubezpieczenia oraz rodzaj ustalany jest w zależności od indywidualnych potrzeb i jest dodatkowo płatny. Zwykle jest to KL 20.000 euro. Ubezpieczenie obejmuje turystyczne uprawianie żeglarstwa. Niezależnie od tego ubezpieczenia klienci mogą uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Europejska Karta Upezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Więcej informacji o karcie EKUZ:
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne

Wnioski o wydanie karty EKUZ:
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz

Co zabrać i w co spakować się na rejs ?

Wszystkie rzeczy pakujemy do miękkiej torby ! Najlepszą torbą jest taka, która nie zajmuje dużo miejsca i można ją łatwo zwinąć po rozpakowaniu. Należy zabrać rzeczy, które nie będą krępowały naszych ruchów – generalnie sportowe, szybko schnące:

- T- shirty, bluzy, polar, sztormiak, jeśli go nie posiadamy to przynajmniej kurtka przeciw deszczowa i nieprzemakalne spodnie, czapka cieplejsza, spodnie dresowe, krótkie spodenki, dżinsy, bieliznę,

- Buty na miękkiej podeszwie typu adidasy albo typowe skórzane buty żeglarskie, po jachcie nie chodzimy boso gdyż można się uderzyć o liczny osprzęt znajdujący się na pokładzie, nie chodzimy też w klapkach. Sandały i klapki do chodzenia w porcie,

- Kąpielówki, stroje kąpielowe, okularki pływackie zwłaszcza dla dzieci – morska woda szczypie w oczy, czapeczki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem UV z wysokim faktorem np. 50, sprzęt do nurkowania – maska, rurka, płetwy,

- Jeden ciuch bardziej elegancki na wieczór w knajpie,

- Ręczniki jeden mały i jeden kąpielowy,

- Telefon i ładowarkę, aparat fotograficzny,

- Książeczka żeglarska jeśli posiadamy,

- Patenty,

- Dokumenty podróży – paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, dokumenty samochodu, bilety lotnicze, ubezpieczenie,

- Przewodniki turystyczne, mapy,

- Pościel – w Chorwacji pościel jest na wyposażeniu w innych krajach bywa różnie zapytaj przed rejsem,

- Zwykle nie ma ręczników ale można je zamówić za dodatkową opłatą,

- Warto też zabrać kamizelki asekuracyjne dla małych dzieci.

Kto przygotowuje jedzenie na jachcie ?

Wszystko zależy od ilości gotówki jaką dysponujemy. Możemy żywić się oczywiście w restauracjach. Generalnie posiłki, a przynajmniej śniadania i lunche na jachcie przygotowuje załoga z produktów, które wcześniej zakupiła. Najlepiej ustanowić dyżury czyli KAMBUZ. Przy 4 dorosłych osobach kambuz wypadnie raz w tygodniu. Bardzo dobrze sprawdza się pomysł, aby przynajmniej w jednym dniu oddać dzieciom kulinarną inicjatywę i aby same przygotowały jedzenie dla wszystkich. Za dodatkową opłatą możemy Państwu zaproponować hostessę, która zajmie się zakupami oraz będzie przyrządzać posiłki na jachcie.

Od ilu lat można na jacht zabrać dziecko ?

Nie ma żadnego formalnego ograniczenia. Z doświadczenia jednak wiemy, że dziecko powinno mieć przynajmniej 5 lat i dobrze było by aby było oswojone z wodą.

Jak jest liczone dziecko na jachcie i czy są jakieś przedziały wiekowe ?

Dziecko na jachcie liczone jest tak samo jak osoba dorosła. Niestety nie ma przedziałów wiekowych, ani żadnych zniżek na dziecko. Jacht rejestrowany jest na konkretną ilość osób, której nie można przekroczyć. Skład załogi podany przez Kapitana lub organizatora jest opisany na specjalnej liście i potwierdzony przez kapitanat portu.

Gdzie śpi Kapitan ?

Skipper przeważnie śpi w mesie. Zajmuje jedną koję co trzeba brać pod uwagę przy rezerwacji odpowiedniej wielkości jachtu. Jeżeli chcemy mieć komfortową sytuację możemy wynająć jacht z niezależną kabiną kapitańską.

Ile wydamy na porty, boje postojowe i paliwo na tydzień ?

W zależności od częstotliwości używania silnika jak i jego mocy można średnio przyjąć, że kwota ta nie powinna przekroczyć 200 EURO za jacht . Nie płacimy za postój w portach macierzystych. Oczywiście jest to cena orientacyjna. Zużycie paliwa zależy od wielu czynników m.in. od siły wiatru, dystansów, które mamy do pokonania, godzin ładowania akumulatorów na morzu.

W jaki prąd wyposażona jest instalacja elektryczna jachtu?

na jachcie nie ma zasilania 230V (suszarki, lokówki i prostownice są bezużyteczne), jest zasilanie 12V - można zabrać ładowarkę samochodową (z wtyczką do gniazda zapalniczki), zasilanie 230V będzie tylko w portach - nie wiadomo gdzie i kiedy.

W jaki dzień tygodnia rozpoczynają się czartery jachtów?

Rejsy rozpoczynają się w sobotę i trwają do soboty następnego tygodnia. Na jacht możemy się zaokrętować popołudniu w godzinach 16.00 - 18.00, zdajemy natomiast w godzinach przedpołudniowych zazwyczaj do godz. 10.00. Warto więc powrócić do portu dzień wcześniej i przygotować się do zdania i opuszczenia jachtu.

Co to jest kaucja i czy można ją ubezpieczyć ?

Przede wszystkim trzeba ze szczególną dokładnością przejść procedurę przekazania jachtu, aby mieć pewność, że jacht, który odbieramy nie posiada żadnych uszkodzeń i braków w wyposażeniu. Wszystkie braki ilościowe zaznaczamy na naszej liście i prosimy przedstawiciela armatora o ich uzupełnienie. Obowiązkowo informujemy o wszelkich uszkodzonych sprzętach. Potwierdzamy, bowiem podpisem na protokole zastany stan jachtu i jego inwentarza. Podczas samego rejsu powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad bezpiecznego żeglowania oraz wskazówek i wytycznych otrzymanych od armatora. W przypadku rejsów z Kapitanem za wszystkie wyżej opisane czynności odpowiada Kapitan. Istnieje możliwość ubezpieczenia kaucji. W zależności od wielkości jachtu jest to koszt ok. 200 euro

Jakie uprawnienia są potrzebne do samodzielnego wyczarterowania jachtu na morzach południowych?

Przepisy państw basenu Morza Śródziemnego są dużo bardziej liberalne od Polskich. W większości krajów jacht będziemy mogli wyczarterować na patent sternika jachtowego. Dodatkowo w Chorwacji wymagane jest świadectwo radiooperatora VHF. W Grecji możemy wynająć jacht nawet na patent żeglarza jachtowego. Wymagane jest jednak udokumentowane doświadczenie. Może się również zdarzyć, że armator poprosi nas o zademonstrowanie swoich umiejętności żeglarskich w praktyce. Jeżeli nie jesteś pewien swoich kompetencji żeglarskich zdecydowanie polecamy wynajęcie Kapitana.

Nurkowanie

We wszystkich wodach mórz południowych nurkowanie z tak zwanym ABC jest dozwolone. Używanie specjalistycznego sprzętu wymaga odpowiednich zezwoleń, które można wykupić na miejscu. W Grecji samodzielne nurkowanie z akwalungiem jest zabronione.

Czy mogę zrezygnować z czarteru?

Możliwość rezygnacji istnieje zawsze. Niestety wiąże się to z utratą części wpłaconych wcześniej pieniędzy. Szczegółowe informacje zawarte są w warunkach czarteru. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest za zgodą armatora odstąpienie znajomym bądź innym osobom całego czarteru. Większość firm dopuszcza również możliwość przełożenia czarteru na inny termin lub na przyszły sezon. Możemy się też ubezpieczyć od kosztów rezygnacji z czarteru.
 

Kontakt

Jeżeli mają Państwo pytania lub wątpliwości to serdecznie zapraszamy do kontaktu z Nami.

YACHTILIUS
ul. Kościerzyńska 71
60-446 Poznań

Tel. kom.: +48 601 40 77 86
Tel/fax: +48 61 849 96 76
Mail: info@yachtilius.pl
www.yachtilius.pl
REGON: 634401685
NIP: 779-115-66-81

Numery kont:
Santander Bank Polska S.A (PLN):
76 1090 1362 0000 0001 1010 6909

Santander Bank Polska S.A (EUR) :
06 1090 1362 0000 0001 1108 9518

SWIFT: WBKPPLPP

Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki Marszałka Województwa Wielkopolskiego nr 479.
Do góry
Login
Publish a login form or anything you want to this position.
Register
Publish a registration form or anything you want to this position.